تبلیغات
شهر سلامتی - خواص شگفت انگیز شاهى
 1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>

نقش نیایش در سلامت و آرامش روان

Image 1

یکی از مهم ترین مسائل دین مبین اسلام توجه به بهداشت جسمانی و روانی است. از دیدگاه آموزه های دینی هیچ انسانی حق ندارد که با انجام کارهای زیان آور و روی آوردن به امور ناشایست، به سلامت جسم و روان خود آسیب وارد کند و یا خود را در معرض هلاکت و نابودی قرار دهد. قرآن کریم در این زمینه می فرماید: «...لاتلقوا بایدیکم الی التّهلکة...؛(1) با دستان خود، خویشتن را به هلاکت نیندازید...».

ادامه مطلب »

مسواك زدن در بیان گهربار ائمه معصومین

Image 1


نبى گرامى اسلام حضرت محمَّد (صلى الله علیه و آله ) وائمه : از فرزندانش روشهاى مختلف در دعوت كردن به التزام به مسواك فرموده اند و ما در اینجا اشاره مى كنیم به اینكه پیامبر و اهل بیت معصومین : عملاً به مسواك التزام داشتند و عمل آنان براى ما سنّت است و ما باید از ایشان پیروى كرده و به وسیله آنان راهنمایى شویم چه از نظر اعمال و چه از نظر گفتار.

ادامه مطلب »

نگرشی ژرف به بیماری چاقی و درمان آن

Image 3


این روزها روش های متنوع و رنگارنگی برای درمان چاقی پیشنهاد می شود اما بسیاری از آنها به جای اینکه برای فرد سودمند باشند و باعث ارتقای سلامت وی شوند ، برای او زیانبارند . در این مقاله به چند روش کاهش وزن اشاره می شود اما این بدان معنا نیست که همه آنها را تایید می کنیم بلکه هدفمان فقط آشنایی با آنهاست .

ادامه مطلب »

پیام های پیشگیری سوء مصرف مواد

Image 4


تبلیغات قاچاقچیان در مورد روانگردانها: اعتیادآور نیستند، شادی آورند و حافظه را تقویت می‌کنند. • والدین گرامی: درباره اعتیاد و خطرهای آن صریح و بی پرده با نوجوان خود حرف بزنید. • اعتیاد بسیار نزدیک است، فرزند ما نیز در خطر است. در این باره فکر کنید.

ادامه مطلب »

 • نقش نیایش در سلامت و آرامش روان

  نقش نیایش در سلامت و آرامش روان

 • مسواك زدن در بیان گهربار ائمه معصومین

  مسواك زدن در بیان گهربار ائمه معصومین

 • نگرشی ژرف به بیماری چاقی و درمان آن

  نگرشی ژرف به بیماری چاقی و درمان آن

 • پیام های پیشگیری سوء مصرف مواد

  پیام های پیشگیری سوء مصرف مواد

قبلی
بعدی

خواص شگفت انگیز شاهى

دیدگاه ها : نظرات

شاهى نیز یکى از سبزیهاى خوردنى است ، ولى از نظر خاصیت از سبزیهاى نیست که در مقام عالى قرار گرفته باشد، البته داراى مقادیرى ویتامین (آ و ب ) و مقدار بیشترى ویتامین (ث ) مى باشد.
در اسلام جزو خوراکیهاى مکروه بحساب نیامده ولى خوردن این سبزى را در شب باعث تحریک جذام در آنهایى که استعداد این بیمارى را دارند دانسته اند.
عن النبى (ص ) ما من عبد بات وفى جوفه شى من هذه البقلة الا بات الجذام یرفرف على راسه حتى یصبح اما ان یسلم و اما ان یعطب
هر کسى هنگام شامگاهان شاهى بخرود جذام (همانند مرغى شکارى ) تا صبحگاهان در اطراف او به پرواز است یا از بیمارى نجات مى یابد یا گرفتار آن میشود.
پس از این کلام استفاده میشود که در این گیاه نیست به افراد مستعد بیمارى جذام ، نیروى تحریک و تاءثر هست و ممکن است با کمک عوامل دیگر این بیمارى ، ضخص را دچار سازد، مضمون این سخن در روایات دیگرى نیز وارد شده است .
انواع تره تیزک از سبزیهاى مفید مى باشند، ولى از آنجایى که نباید در خوردن هیچ خوراکى افراط کرد در خودرن این سبزیهاى مفید هم افراط جایز نیست مخصوصا براى افراد لاغر و سوداوى مزاجها، یعنى کسانى که ترشح سیب آدم در آنها زیاد است ....
هر کس شب تره تیزک بخورد رگ جذامش بحرکت مى آید، ما میدانیم که تره تیزک ترشحات بینى را زیاد مى کند و رگ جذام هم در بینى است ، املاح ید مانن یدور دو پتاس همین تره تیزک ترشح بینى را زیاد مى نمایند

عن ابى عبدالله (ع) قال من اکل الجر جیر باللیل ضرب علیه عرق الجذام من انفه و بات ینزف الدم
امام ششم فرمودند: هر کس در شب شاهى بخورد ماده بیمارى جذام در بینى او تحریک مى شود، و خونهاى صاف او کم و در عوض خون هاى کثیف و سوخته اش بسیار مى شود در این روایت تحریک بیمارى را از بینى دانسته و ما مى دانیم که اغلب ، بیمارى جذام از بینى شروع مى شود.
تره تیزک و انواع دیگر آن که به نام بولاغ اوتى و شاهى نامیده مى شوند داراى ید و آهن و فسفر مى باشند و مقادیر زیادى ویتامین (ث ) دارند و ادرار را زیاد مى کنند.
این گیاهان بر عکس توت فرنگى مهیج مى باشند و این خاصیت مربوط به ید مى باشد زیرا این گیاهان ترشح سیب آدم را کمى زیاد مى کنند و از این رو مهیج مى باشند
و از همین نظر که مهیج است گیاه شناسان قدیم کاسنى و خرفه و سرکه را مصلح شاهى مى دانستند
شاهى داراى چندین نوع است : بیابانى ، بستانى و بستانى آن سه قسم است که براى هر یک از رگ و بذر آن علائم مخصوصى است مثلا بیابانى آن تند و تیزتر و گل آن زرد رنگ است و در زبان عربى هم بواسطه انواع مختلف آن نامهاى مختلفى دارد مانند جرجیر و رشاد.
منبع: کتاب اسلام پزشک بی دارومسائل بهداشتی نوزادان و کودکان

کمک های اولیه


 • حمایت می کنیم

عضویت در خبرنامه
توصیه های تغذیه ای

مبتلایان آسم و آلرژی

Image 31- برخی از واكنشهای مربوط به بیماری آسم به افزودنیهای غذایی مثل سولفیتها(1)، تارترازین (نوعی رنگ زرد افزودنی) بنزوات سدیم و سالیسیلاتهای طبیعی (2) (تركیبات شبیه آسپرین كه در بسیاری از غذاها یافت می‌شود) مربوط است. یك پزشك یا متخصص آلرژی می‌تواند به شما كمك كند كه به كدامیك از مواد بالا حساسیت دارید.

Read more ...

زنان و دختران

Image 3دختران و زنان به علت نیاز بیشتر به آهن ، در صورتی که نیازشان تامین نشود به سرعت در معرض خطر کم خونی فقر آهن قرار می گیرند...

Read more ...

جوان ماندن

Image 3در تبلیغات رسانه ای شما نیز شاهد آن هستید که افرادی ادعای ارائه رژیم ضد پیری را می نمایند. واقعیت آنست که افزایش سن و پیر شدن یک پدیده طبیعی غیر قابل اجتناب است که از نشانه های آن عبارتند از: افزایش چین و چروک های صورت، کاهش هوشیاری ذهنی و منطقی، ضعیف شدن عملکرد ارگان های حسی، ابتلا به بیماری هایی نظیر:

Read more ...

دوران بارداری

Image 1رییس انجمن غذا و تغذیه حامی سلامت ایران با توصیه به مصرف منظم مكمل آهن از شروع هفته شانزدهم بارداری به منظور جلوگیری از كم خونی فقرآهن در زنان باردار گفت: مصرف آب لیمو و آب نارنج تازه همراه غذا، میزان جذب آهن را افزایش می‌دهد.

Read more ...

فصل امتحانات

Image 1بسیاری از دانش‌جویان و دانش آموزان، روزهای پیش از امتحان را تا حد امکان به مطالعه می‌پردازند و تصور می‌کنند که غذا و استراحت، مانع مطالعه می‌شود، در صورتی که با تغذیه? صحیح می‌توان بازده فکری را افزایش داد. به‌کارگیری نکات و توصیه‌های زیر، توان دانش‌جو را برای یادگیری بهتر و موفقیت در امتحانات، افزایش می‌دهد:

Read more ...

مجموعه های بهداشت

پیوند های مرتبط


نظرسنجی

کدام حوزه ی اطلاع رسانی در زمینه ی سلامت موفق تر عمل کرده است؟

آمار و ارقام

بازدید امروز :
بازدید دیروز :
تعداد کل مطالب :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
اضافه کردن به علاقه مندی ها
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...