تبلیغات
شهر سلامتی - مهم ترین بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان
 1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>

نقش نیایش در سلامت و آرامش روان

Image 1

یکی از مهم ترین مسائل دین مبین اسلام توجه به بهداشت جسمانی و روانی است. از دیدگاه آموزه های دینی هیچ انسانی حق ندارد که با انجام کارهای زیان آور و روی آوردن به امور ناشایست، به سلامت جسم و روان خود آسیب وارد کند و یا خود را در معرض هلاکت و نابودی قرار دهد. قرآن کریم در این زمینه می فرماید: «...لاتلقوا بایدیکم الی التّهلکة...؛(1) با دستان خود، خویشتن را به هلاکت نیندازید...».

ادامه مطلب »

مسواك زدن در بیان گهربار ائمه معصومین

Image 1


نبى گرامى اسلام حضرت محمَّد (صلى الله علیه و آله ) وائمه : از فرزندانش روشهاى مختلف در دعوت كردن به التزام به مسواك فرموده اند و ما در اینجا اشاره مى كنیم به اینكه پیامبر و اهل بیت معصومین : عملاً به مسواك التزام داشتند و عمل آنان براى ما سنّت است و ما باید از ایشان پیروى كرده و به وسیله آنان راهنمایى شویم چه از نظر اعمال و چه از نظر گفتار.

ادامه مطلب »

نگرشی ژرف به بیماری چاقی و درمان آن

Image 3


این روزها روش های متنوع و رنگارنگی برای درمان چاقی پیشنهاد می شود اما بسیاری از آنها به جای اینکه برای فرد سودمند باشند و باعث ارتقای سلامت وی شوند ، برای او زیانبارند . در این مقاله به چند روش کاهش وزن اشاره می شود اما این بدان معنا نیست که همه آنها را تایید می کنیم بلکه هدفمان فقط آشنایی با آنهاست .

ادامه مطلب »

پیام های پیشگیری سوء مصرف مواد

Image 4


تبلیغات قاچاقچیان در مورد روانگردانها: اعتیادآور نیستند، شادی آورند و حافظه را تقویت می‌کنند. • والدین گرامی: درباره اعتیاد و خطرهای آن صریح و بی پرده با نوجوان خود حرف بزنید. • اعتیاد بسیار نزدیک است، فرزند ما نیز در خطر است. در این باره فکر کنید.

ادامه مطلب »

 • نقش نیایش در سلامت و آرامش روان

  نقش نیایش در سلامت و آرامش روان

 • مسواك زدن در بیان گهربار ائمه معصومین

  مسواك زدن در بیان گهربار ائمه معصومین

 • نگرشی ژرف به بیماری چاقی و درمان آن

  نگرشی ژرف به بیماری چاقی و درمان آن

 • پیام های پیشگیری سوء مصرف مواد

  پیام های پیشگیری سوء مصرف مواد

قبلی
بعدی

مهم ترین بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان

دیدگاه ها : نظرات

مهم ترین  و متداول ترین  بیماری های قابل  انتقال  بین  حیوان  و انسان  در كشور ما هاری ، كیست  هیداتیك ، تب  مالت ، سیاه  زخم  و ... است  كه  می  توان  به  آنها اشاره  كرد. البته  بیماری هایی  همچون  جنون  گاوی ، تب  کریمه کنگو  و آنفلوآنزای  پرندگان  را نیز نباید نادیده  بگیریم ، چرا كه  خطر ورود و شیوع  آنها همواره  ما را تهدید می  كند.

تا كنون 850 بیماری  قابل  انتقال  بین  حیوان  و انسان  شناسایی  شده  است . تعجب  نكنید این  رقمی  است  كه  مطمئناً در سال های  بعد بیشتر و بیشتر خواهد شد.

با توجه  به  اهمیت  این  بیماری ها، اطلاع  رسانی  و ارتقای سطح  آگاهی  جامعه  در این  زمینه  از اهمیت  ویژه  ای  برخوردار است . اغلب  كارشناسان  و متخصصان  دامپزشكی  با بیان  این  مطلب  كه  هر روز بر تعداد افرادی  كه  به  نگهداری  حیوانات  خانگی  رو  می  آورند، اضافه  می شود، تأكید می  كنند: در تمام  جوامع  مهم ترین  مشكلی  كه  در این  زمینه  مطرح  می  شود، مسئله ی  بیماری های  مشترك  بین  حیوان  و انسان  است .

به  هر حال  نگهداری  حیوان  در منزل  بیشتر از آنكه  نفع  داشته  باشد، ضرر دارد. اصولا زندگی  انسان  و حیوان  در كنار یكدیگر با توجه  به  مسائل  بهداشتی  نمی  تواند ایده ای  مناسب  باشد. بسیاری  از بیماری ها بین  انسان  و حیوان  مشترك هستند و به راحتی  از حیوان  به  انسان  سرایت  می  كند.


در بعضی  از موارد بیماری  خاصی  در حیوان  می  تواند انسان  را از پا در آورد. موارد دیگری  نیز وجود دارد كه  ثابت  می  كند، حیوان  نمی  تواند در محیطی  زندگی  كند كه  انسان  در آن  قدم  گذاشته  است . به  عنوان  مثال  ریزش  موی  گربه  می  تواند حساسیتی  خطرناك  را در انسان  به  همراه  داشته  باشد.

فراموش  نكنیم  انسان  و حیوان  وجه  مشتركی  در بهداشت  ندارند، چون  حیوان  فاقد شعور و درك  است  و برایش  فرقی  نمی  كند كه  در ظرف  غذای  شما اجابت  مزاج  كند یا در توالت  فرنگی !

مهم ترین  بیماری های  قابل  انتقال  از حیوان  به  انسان  در كشور ما عبارتند از:

1- هاری :

بسیاری  از مردم  بر این  باورند كه  انسان  تنها از طریق  گاز گرفتن  سگ  هار به  بیماری  هاری  مبتلا می  شود، در حالی  كه  گاز گرفتن  حیواناتی  همچون  گربه ، خفاش ، موش  و گرگ  نیز می  تواند منجر به  هاری  شود. به  تازگی  در شمال  ایران  راكون های  زیادی  مشاهده  شده اند كه  از طریق  كشورهای  همسایه  ی شمالی  وارد جنگل های  ایران  شده اند و خود اینها به  عنوان  یك  مخزن  هاری  به  حساب  می  آیند.

در مورد هاری  بهترین  راه  پیشگیری  واكسیناسیون  حیوانات  خانگی  است . البته  در سال های  اخیر برای  واكسینه  كردن  حیوانات  وحشی  مانند سگ های  ولگرد كه  به  صورت  دسته  جمعی  در اطراف  شهرها دیده  می شوند نیز اقداماتی  صورت  گرفته  است . به  هر حال  اگر انسانی  توسط  حیوانی  مشكوك  گاز گرفته  شد، باید بلافاصله  از سرم  ضد هاری  استفاده  شود و به  یاد داشته  باشید كه  تزریق  به موقع  این  سرم  می  تواند از مرگ  فرد جلوگیری  كند.

2- كیست  هیداتیك :

ایجاد كیست  هیداتیك  در اثر ورود تخم های  انگل  اكینوكوكوس  (موجود در مدفوع  سگ ) به  دستگاه  گوارش  انسان  صورت  می  گیرد. این  كیست ها بسته  به  اینكه  در ریه ، كبد، مغز یا هر بافت  دیگری  ایجاد شده  باشند، قادر به  بروز عوارض  مختلفی  هستند و برای  برداشتن  آنها نیاز به  عمل  جراحی  است .
درمان  ضد انگل  دوره ای  حیوان  خانگی  (سگ )، رعایت  بهداشت  فردی  و نیز ضدعفونی  كردن  سبزیجات  مصرفی  از موارد پیشگیری  است .

3- توكسوپلاسموز(toxoplasmosis) :

انگل  خونی  توكسوپلاسموز  در اكثر گربه های  ولگرد مشاهده  می  شود و در صورت  خارج  شدن  گربه ی  خانگی  از منزل  و معاشرت  با گربه های  ولگرد احتمال  آلوده  شدن  آن  بسیار است . چنین  گربه  ای  باید به  صورت  دوره ای  تحت  درمان  باشد. اگر چه  در انسان  عوارض  آن  خفیف  است ، ولی  در خانم های باردار می  تواند منجر به  سقط  جنین  شود.

4- بیماری  خراش  پنجه  ی گربه :

به طور معمول،  زیر ناخن  گربه  یك سری  میكروب  وجود دارد كه  در صورت  چنگ  زدن  گربه،  این میکروب ها  از طریق خراش وارد بدن شده و باعث بروز این بیماری می شوند. دراین بیماری انسان  تا 3 روز متوالی  تب  می كند و گاهی  نیز دچار تهوع  و سردرد می  شود.

5- سل  و تب مالت:

سل  و تب مالت(بروسلوز) دو بیماری  خطرناك و از جمله  بیماری هایی هستند  كه  برای  سازمان  دامپزشكی  در صدر مهار بیماری ها قرار گرفته اند. این  بیماری ها از طریق  دام  آلوده  (خصوصاً گاو و گوسفند) به  انسان  منتقل  می  شوند.


 قابلیت  انتقال  از انسان  به  انسان  (در انواع  مختلف ) را دارد و باکتری بروسلا باعث  ایجاد تب  مالت  در انسان  می  شود.
واكسینه  كردن  دام ها علیه  این  دو بیماری  یك  طرح  ملی  است . استفاده  از شیر و لبنیات  پاستوریزه  مهم ترین  راه  پیشگیری  است . اما اگر در جایی  ناگریز به  استفاده  از شیر غیر پاستوریزه  باشیم ، عمل  جوشاندن  دقیق  شیر كمك  زیادی  به  ما خواهد كرد. فراموش  نكنید در فصل  تابستان  موارد ابتلا به  تب  مالت  بر اثر مصرف  بستنی های  غیرپاستوریزه ، افزایش  می  یابد.

6- تب  طوطی :

تب طوطی  نوعی  بیماری  است  كه  از طریق  پرندگان  گروه  منقار طوطی ها به  انسان  منتقل  می  شود. البته  دیگر پرندگان  نیز در صورت  ابتلا به  تب  روده  (به خصوص  در تابستان )، با دفع  باكتری  "سالمونلا" از طریق  مدفوع  می  توانند موجب  به  خطر افتادن سلامتی انسان ها، خصوصا افراد ضعیف و بچه ها شوند.

خوشبختانه  این  بیماری  درمان پذیر است  و بیشتر در اثر عدم  رعایت  بهداشت  در اماكنی  همچون  رستوران ها به  انسان  منتقل  می  شود.

7- طاعون  و انواع  بیماری های  انگلی :

موش ها، عوامل  باكتریایی  و انگلی  بسیاری  را به  انسان  منتقل  می  كنند و باعث  ایجاد بیماری های  بعضاً كشنده  می  شوند و تنها كشتار دسته جمعی  این  حیوانات  به  پیشگیری  از این  بیماری ها كمك  می  كند.
از زمان  قدیم  انسان  هر جا مواد غذایی  را نگهداری  می  كرد، همواره  با موش ها درگیر بوده  است . هرگاه  ادرار و مدفوع  آلوده ی موش  با مواد غذایی  مورد استفاده ی انسان  تماس  پیدا كند، موجب  ابتلا  شخص به  بیماری های  مختلف  می شود.

منبع: انجمن تخصصی دامپزشكان

ارسال شده در: بیماری های واگیر، بیمارهای مشترک بین انسان و دام،

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


مسائل بهداشتی نوزادان و کودکان

کمک های اولیه


 • حمایت می کنیم

عضویت در خبرنامه
توصیه های تغذیه ای

مبتلایان آسم و آلرژی

Image 31- برخی از واكنشهای مربوط به بیماری آسم به افزودنیهای غذایی مثل سولفیتها(1)، تارترازین (نوعی رنگ زرد افزودنی) بنزوات سدیم و سالیسیلاتهای طبیعی (2) (تركیبات شبیه آسپرین كه در بسیاری از غذاها یافت می‌شود) مربوط است. یك پزشك یا متخصص آلرژی می‌تواند به شما كمك كند كه به كدامیك از مواد بالا حساسیت دارید.

Read more ...

زنان و دختران

Image 3دختران و زنان به علت نیاز بیشتر به آهن ، در صورتی که نیازشان تامین نشود به سرعت در معرض خطر کم خونی فقر آهن قرار می گیرند...

Read more ...

جوان ماندن

Image 3در تبلیغات رسانه ای شما نیز شاهد آن هستید که افرادی ادعای ارائه رژیم ضد پیری را می نمایند. واقعیت آنست که افزایش سن و پیر شدن یک پدیده طبیعی غیر قابل اجتناب است که از نشانه های آن عبارتند از: افزایش چین و چروک های صورت، کاهش هوشیاری ذهنی و منطقی، ضعیف شدن عملکرد ارگان های حسی، ابتلا به بیماری هایی نظیر:

Read more ...

دوران بارداری

Image 1رییس انجمن غذا و تغذیه حامی سلامت ایران با توصیه به مصرف منظم مكمل آهن از شروع هفته شانزدهم بارداری به منظور جلوگیری از كم خونی فقرآهن در زنان باردار گفت: مصرف آب لیمو و آب نارنج تازه همراه غذا، میزان جذب آهن را افزایش می‌دهد.

Read more ...

فصل امتحانات

Image 1بسیاری از دانش‌جویان و دانش آموزان، روزهای پیش از امتحان را تا حد امکان به مطالعه می‌پردازند و تصور می‌کنند که غذا و استراحت، مانع مطالعه می‌شود، در صورتی که با تغذیه? صحیح می‌توان بازده فکری را افزایش داد. به‌کارگیری نکات و توصیه‌های زیر، توان دانش‌جو را برای یادگیری بهتر و موفقیت در امتحانات، افزایش می‌دهد:

Read more ...

مجموعه های بهداشت

پیوند های مرتبط


نظرسنجی

کدام حوزه ی اطلاع رسانی در زمینه ی سلامت موفق تر عمل کرده است؟

آمار و ارقام

بازدید امروز :
بازدید دیروز :
تعداد کل مطالب :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
اضافه کردن به علاقه مندی ها
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...