تبلیغات
شهر سلامتی - آنفلوانزای H1N1)A) چیست؟
 1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>

نقش نیایش در سلامت و آرامش روان

Image 1

یکی از مهم ترین مسائل دین مبین اسلام توجه به بهداشت جسمانی و روانی است. از دیدگاه آموزه های دینی هیچ انسانی حق ندارد که با انجام کارهای زیان آور و روی آوردن به امور ناشایست، به سلامت جسم و روان خود آسیب وارد کند و یا خود را در معرض هلاکت و نابودی قرار دهد. قرآن کریم در این زمینه می فرماید: «...لاتلقوا بایدیکم الی التّهلکة...؛(1) با دستان خود، خویشتن را به هلاکت نیندازید...».

ادامه مطلب »

مسواك زدن در بیان گهربار ائمه معصومین

Image 1


نبى گرامى اسلام حضرت محمَّد (صلى الله علیه و آله ) وائمه : از فرزندانش روشهاى مختلف در دعوت كردن به التزام به مسواك فرموده اند و ما در اینجا اشاره مى كنیم به اینكه پیامبر و اهل بیت معصومین : عملاً به مسواك التزام داشتند و عمل آنان براى ما سنّت است و ما باید از ایشان پیروى كرده و به وسیله آنان راهنمایى شویم چه از نظر اعمال و چه از نظر گفتار.

ادامه مطلب »

نگرشی ژرف به بیماری چاقی و درمان آن

Image 3


این روزها روش های متنوع و رنگارنگی برای درمان چاقی پیشنهاد می شود اما بسیاری از آنها به جای اینکه برای فرد سودمند باشند و باعث ارتقای سلامت وی شوند ، برای او زیانبارند . در این مقاله به چند روش کاهش وزن اشاره می شود اما این بدان معنا نیست که همه آنها را تایید می کنیم بلکه هدفمان فقط آشنایی با آنهاست .

ادامه مطلب »

پیام های پیشگیری سوء مصرف مواد

Image 4


تبلیغات قاچاقچیان در مورد روانگردانها: اعتیادآور نیستند، شادی آورند و حافظه را تقویت می‌کنند. • والدین گرامی: درباره اعتیاد و خطرهای آن صریح و بی پرده با نوجوان خود حرف بزنید. • اعتیاد بسیار نزدیک است، فرزند ما نیز در خطر است. در این باره فکر کنید.

ادامه مطلب »

 • نقش نیایش در سلامت و آرامش روان

  نقش نیایش در سلامت و آرامش روان

 • مسواك زدن در بیان گهربار ائمه معصومین

  مسواك زدن در بیان گهربار ائمه معصومین

 • نگرشی ژرف به بیماری چاقی و درمان آن

  نگرشی ژرف به بیماری چاقی و درمان آن

 • پیام های پیشگیری سوء مصرف مواد

  پیام های پیشگیری سوء مصرف مواد

قبلی
بعدی

آنفلوانزای H1N1)A) چیست؟

دیدگاه ها : نظرات

یک بیماری حاد تنفسی به شدت واگیردار در خوک‌ها است که به وسیله چندین نوع ویروس آنفلوانزای خوکی ایجاد می‌شود. میزان مرگ و میر آن در خوک‌ها نسبتاً بالا است (4% - 1%) ویروس در میان خوک‌ها از طریق ذرات آلوده معلق در هوا – تماس مستقیم، تماس غیرمستقیم (تماس با سطوح آلوده به ترشحات تنفسی) و توسط خوک‌های ناقل بدون علامت منتشر می‌شود.
طغیان بیماری در خوک‌ها در تمام طول سال رخ می‌دهد اما بیماری در مناطق معتدل بروز بیشتری در پاییز و زمستان دارد. بسیاری از کشورها به صورت معمول خوک‌های خود را در مقابل انفلوانزای خوکی واکسینه می‌کنند. ویروس‌های آنفلوانزای خوکی غالباً از زیرگونه H1N1 می‌باشند اما زیرگونه‌های دیگر هم می‌توانند در خوک‌ها در چرخش باشند مثل (H1N2 – H3N1- H3N2) خوک‌ها همچنین می‌توانند توسط ویروس‌های آنفلوانزای پرندگان و ویروس‌های آنفلوانزای انسانی آلوده شوند.
گاهی اوقات خوک‌ها می‌توانند با بیش از یک گونه ویروس در یک زمان آلوده شوند که این مسئله می‌تواند باعث امتزاج و نوترکیبی این ویروس‌ها در بدن خوک با یکدیگر گردد.
تأثیر آنفلوانزای خوکی بر سلامت انسان:
گهگاه آلودگی انسان به آنفلوانزای خوکی به صورت انفرادی و یا به صورت گروهی (طغیان) گزارش می‌گردد. به طور کلی علائم بالینی از حالت بدون علامت تا علایم پنومونی شدیدی که منجر به مرگ می‌شود متغیر است.
علائم بالینی آنفلوانزای خوکی با آنفلوانزای فصلی انسانی و سایر بیماری‌های عفونی حاد دستگاه تنفسی فوقانی مشابهت دارد و همچنین موارد خفیف یا بدون علامت بیماری ممکن است شناسایی نشود . بنابراین، میزان گسترش واقعی این بیماری در انسان‌ها تاکنون ناشناخته می‌باشد.
طغیان‌های آلودگی آنفلوانزای خوکی در کدام کشورها اتفاق افتاده است؟
تاکنون بیماری آنفلوانزای خوکی جزو سیستم گزارش‌دهی بین‌المللی براساس مقررات سازمان OIE نمی‌باشد. بنابراین انتشار آن در حیوانات به خوبی شناخته نشده است. به نظر می‌رسد بیماری در امریکا بومی است و طغیان‌های بیماری در امریکای شمالی – امریکای جنوبی – اروپا (انگلیس – سوئد – ایتالیا) – افریقا (کنیا) و قسمت‌هایی از آسیای شرقی (چین و ژاپن) رخ داده است.
آیا موارد ابتلای انسانی آنفلوانزای خوکی تاکنون رخ داده است؟
براساس اعلام سازمان جهانی بهداشت (WHO) تا تاریخ 9 اردیبهشت 1388 (27 آوریل 2009 میلادی) موارد بیماری انسانی در کشورهای مکزیک، کانادا، اسپانیا، امریکا، فرانسه، نیوزیلند، آلمان، انگلیس، فلسطین اشغالی گزارش شده است.
مردم چگونه آلوده می‌شوند؟
مردم به طور معمول آنفلوانزای خوکی را از خوک‌های آلوده می‌گیرند. اما تعدادی از مبتلایان که تاکنون شناسایی شده‌اند در سابقه بیماری خود تماس با خوک یا محل‌های نگهداری خوک را نداشته‌اند. اکثریت قریب به اتفاق موارد این بیماری در اثر تماس مستقیم انسان به انسان رخ داده است.
آیا بیماری آنفلوانزای خوکی از طریق غذا منتقل می‌شود؟
این بیماری از طریق خوردن قابل انتقال نمی‌‌باشد به شرط آنکه لاشه و یا گوشت خوک به طریق بهداشتی و صحیح حمل و نقل و به طور کامل طبخ گردد. ویروس آنفلوانزای خوکی از طریق پختن در دمای 70 درجه سانتیگراد (160 درجه فارنهایت) از بین می‌رود.

آیا خطر ایجاد پاندمی وجود دارد؟
به نظر می‌رسد اکثر مردم بالاخص افرادی که به طور مداوم در تماس با خوک‌ها نیستند ایمنی نسبت به ویروس‌های آنفلوانزای خوکی ندارند. اگر ویروس آنفلوانزای خوکی به اندازه کافی قدرت انتقال انسان به انسان را پیدا کند می‌تواند باعث ایجاد پاندمی آنفلوانزا گردد. پیشگویی این موضوع مشکل است چون بستگی به شدت بیماری‌زایی ویروس، حساسیت سیستم ایمنی انسان نسبت به آن، واکنش ایمنی متقاطع ناشی از آنفلوانزای فصلی و فاکتورهای میزبان دارد.
آیا واکسن آنفلوانزای انسانی از ابتلا به آنفلوانزای خوکی پیشگیری می‌کند؟
در حال حاضر واکسنی بدین منظور وجود ندارد و مشخص نیست که آیا واکسن آنفلوانزای فصلی انسانی می‌تواند محافظتی در مقابل آنفلوانزای خوکی ایجاد کند یا خیر
چه داروهایی برای درمان در دسترس می‌باشد؟
دو دسته دارویی وجود دارد: گروه آمانتادین (آمانتادین و ریمانتادین) و گروه ممانعت کننده‌های نورآمینیداز آنفلوانزا (اسلتامیویر و زانامیویر) که گروه دوم در حال حاضر در درمان بیماران مصرف می‌شوند. بسیاری از موارد آنفلوانزای خوکی گزارش شده قبلی در انسان‌ها بدون مداخلات طبی و مصرف داروهای ضد ویروسی به طور کامل بهبود یافته‌اند. در تعدادی از ویروس‌های آنفلوانزا مقاومت به داروهای ضد ویروسی در حال گسترش است و این مسئله تأثیر درمان را محدود می‌سازد.
اگر تماس اتفاقی با خوک‌ها پیدا کردید:
این مسئله در کشور ما مطرح نمی‌باشد اما در حال حاضر جهت افرادی که در سایر مناطق دنیا زندگی می‌کنند و یابه مناطق آلوده مسافرت می‌کنند توصیه می‌شود که تماس با خوک‌ها بخصوص خوک‌های بیمار را به حداقل رسانده و موارد بیماری در حیوانات را سریعاً به مسئولین بهداشتی گزارش نمایند. بسیاری از مردمی که به این بیماری مبتلا شده‌اند تماس طولانی مدت و نزدیک با خوک‌های آلوده داشته‌اند. انجام اقدامات مناسب بهداشتی درتمامی تماس‌هایی که با حیوانات برقرار می‌شود بالاخص در افرادی که در ذبح و مشاغل وابسته به آن اشتغال دارند، ضروری می‌باشد. حیوانات بیمار یا تلف شده نباید در چرخه ذبح و استفاده انسانی قرار گیرند.
برای محافظت از خود چه اقداماتی باید بکار بریم؟
1- اجتناب از تماس نزدیک با افرادی که ناخوش هستند و یا تب و سرفه دارند.
2- شستن دستها با آب و صابون به طور مکرر در طی روز.
3- رعایت عادات بهداشتی خوب شامل خواب و استراحت کافی.
4- مصرف مواد غذایی مناسب و انجام فعالیت‌های ورزشی.
اگر سابقه مسافرت به کشورهای نامبرده را داشته و احساس بیماری کردید چه باید بکنید؟
اگر تب بالا یا سرفه و ناراحتی گلو داشتید باید:
1- در منزل بمانید و حتی‌المقدور از حضور در محل کار – مدرسه و اجتماعات خودداری کنید.
2- استراحت کنید و مایعات فراوان بخورید.
3- دست‌های خود را مکرراً با آب و صابون بشوئید.
4- با پزشک یا مراکز بهداشتی درمانی تماس بگیرید.
منبع: پایگاه اطلاع رسانی پزشکی شفا
ارسال شده در: بیماری های واگیر، آنفولانزا،

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


مسائل بهداشتی نوزادان و کودکان

کمک های اولیه


 • حمایت می کنیم

عضویت در خبرنامه
توصیه های تغذیه ای

مبتلایان آسم و آلرژی

Image 31- برخی از واكنشهای مربوط به بیماری آسم به افزودنیهای غذایی مثل سولفیتها(1)، تارترازین (نوعی رنگ زرد افزودنی) بنزوات سدیم و سالیسیلاتهای طبیعی (2) (تركیبات شبیه آسپرین كه در بسیاری از غذاها یافت می‌شود) مربوط است. یك پزشك یا متخصص آلرژی می‌تواند به شما كمك كند كه به كدامیك از مواد بالا حساسیت دارید.

Read more ...

زنان و دختران

Image 3دختران و زنان به علت نیاز بیشتر به آهن ، در صورتی که نیازشان تامین نشود به سرعت در معرض خطر کم خونی فقر آهن قرار می گیرند...

Read more ...

جوان ماندن

Image 3در تبلیغات رسانه ای شما نیز شاهد آن هستید که افرادی ادعای ارائه رژیم ضد پیری را می نمایند. واقعیت آنست که افزایش سن و پیر شدن یک پدیده طبیعی غیر قابل اجتناب است که از نشانه های آن عبارتند از: افزایش چین و چروک های صورت، کاهش هوشیاری ذهنی و منطقی، ضعیف شدن عملکرد ارگان های حسی، ابتلا به بیماری هایی نظیر:

Read more ...

دوران بارداری

Image 1رییس انجمن غذا و تغذیه حامی سلامت ایران با توصیه به مصرف منظم مكمل آهن از شروع هفته شانزدهم بارداری به منظور جلوگیری از كم خونی فقرآهن در زنان باردار گفت: مصرف آب لیمو و آب نارنج تازه همراه غذا، میزان جذب آهن را افزایش می‌دهد.

Read more ...

فصل امتحانات

Image 1بسیاری از دانش‌جویان و دانش آموزان، روزهای پیش از امتحان را تا حد امکان به مطالعه می‌پردازند و تصور می‌کنند که غذا و استراحت، مانع مطالعه می‌شود، در صورتی که با تغذیه? صحیح می‌توان بازده فکری را افزایش داد. به‌کارگیری نکات و توصیه‌های زیر، توان دانش‌جو را برای یادگیری بهتر و موفقیت در امتحانات، افزایش می‌دهد:

Read more ...

مجموعه های بهداشت

پیوند های مرتبط


نظرسنجی

کدام حوزه ی اطلاع رسانی در زمینه ی سلامت موفق تر عمل کرده است؟

آمار و ارقام

بازدید امروز :
بازدید دیروز :
تعداد کل مطالب :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
اضافه کردن به علاقه مندی ها
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...